wtorek, 19 marca 2019

DIY: czapka turban z falbanką


       To jedna z tych rzeczy, którą robi się niesamowicie szybko i niesamowicie łatwo. Można w ten sposób wykorzystać dzianinę czy cienką dresówkę z bluzki, której już nie nosimy. Zamiast wyrzucać, wykorzystujemy i jesteśmy bardziej eko, niż Ci, którzy odmawiają reklamówki w Rossmanie.
        Jak zwykle będzie niezbyt profesjonalnie i bardzo "na oko", więc wszystkie krawcowe proszę o opuszczenie tej strony, gdyż zawarte na niej treści mogą powodować poważne pogorszenie nastroju.
       Turbany zawładnęły internetowym światem i z tego co widzę, powoli i nieśmiało wkradają się na ulicę. Eksperymentowałam z tym nakryciem głowy już poprzedniej jesieni i wyszło super. Tutorial wykonania turbanu z kokardą znajdziecie TU.

      Poprzedni wpis o turbanie do dziś cieszy się ogromną popularnością, więc dziś zajmiemy się turbanem z falbanką. Jest łatwiejszy do zrobienia, niż wersja z kokardką. Tak naprawdę wykonuje się go za pomocą jednej fastrygi.
   
      Materiał powinien być elastyczny i nie strzępić się po przecięciu. Cienka dzianina, cienka dresówka, lub cienki elastyczny welur będą najlepsze. Jak pisałam można wykorzystać, to co już mamy w domu. Tu kawałek materiału, który został mi po innym projekcie. Na zdjęciu jest już złożony na pół.



        Obwód głowy mierzymy przez czoło i początek szyi (tak, jakbyśmy zakładali opaskę).  Dolny wymiar to połowa zmierzonego obwodu, prostopadle do niego pionowo odmierzamy tyle samo i dodajemy ok. 8cm. Pionowy wymiar ma znajdować się na zgięciu materiału.


 
         Wyznaczenie łuku zaczynamy od góry, kierując się ku dołowi odejmujemy po 1 cm w odległościach co 1 cm. Kiedy zostanie nam 1/3 długości łuku resztę rysujemy już ręcznie. W ten sposób wyznaczony zostaje łuk, po którym prowadzimy fastrygę. Moja wersja turbanu ma kokardkę na górze, ale nie jest ona konieczna.
         Żeby taką kokardkę wykonać, od czubka w górę wycinamy pasek o grubości ok 4 cm i rozcinamy wzdłuż zgięcia materiału.
         Po wyznaczonym łuku prowadzimy fastrygę, a następnie odcinamy zbędny materiał, Falbankę tworzę odcinając go w odstępie od przeszycia. Jak widać na zdjęciu, na dole jest najwęższa (ok. 1 cm), na środku jest szersza i na górze ponownie się zwęża.


       Teraz jest czas, żeby ściągnąć nitkę i przeszyć dodatkowo przez całe marszczenie, żeby je wzmocnić. Jest to też dobry moment, żeby ewentualnie poprawić wielkość falbanki. ponieważ każdy materiał inaczej się zachowuje.



     Falbankę układamy, jak nam pasuje, na górze wiążemy kokardę lub supełek.

   
I gotowe.

Zapewniam, że wykonanie takiej czapki na wiosnę zajmie mniej czasu, niż czytanie tego, co tu naskrobałam.


7 komentarzy:

  1. Ja nie miałam nigdy okazji aby robić własnoręcznie jakieś czapki i za każdym razem po prostu je zamawiam. Dlatego jestem zdania, że bardzo ładne są kaszkiety damskie https://hatfactory.pl/39-kaszkiety dzięki którym możemy bez najmniejszego problemu wyglądać jeszcze ładniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane, dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję bardzo Mama kreatywna!
    Best explanation! Even I dont speak polish!

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie jest samemu zrobić coś ładnego, jest w tym wiele więcej radości niż w kupnym.Dziękujemy pięknie za instrukcje jakie pani umieściła.Na pewno podejmę się zrobić to cudo.

    OdpowiedzUsuń